Kapat

Vajinal kaşıntı sebebleri ve iyi gelen çözümler

Anasayfa
Kadın Hastalıkları Vajinal kaşıntı sebebleri ve iyi gelen çözümler

İnanılmaz rahatsız edici bir sorun olan vajinal kaşıntının sebebi çok farklı olabilir. İşte vajinal kaşıntının 4 nedeni ve çözüm önerileri…

 

Mantar Enfeksiyonu
Vajinanın normal pH değeri 4.7’nin altındadır. Vajinada bulunan faydalı bakteriler genellikle mantarı uzak tutar. Ancak genellikle antibiyotik kullanımı sonrasında yok edilen bu yararlı bakteriler sonucu mantar oluşumu meydana gelir. Ayrıca nemli, sıcak ortamda da bu enfeksiyonlar görülebilir. Sonucunda vajinada peynirimsi akıntı görülebilir ve kaşıntı söz konusu olur.
Mantar enfeksiyonuna çözüm: 
Hamileyseniz hemen doktora görünün. Daha önce de bu sorunu benzer sebeple yaşadıysanız eczaneden şikayetinize uygun anti-fungal kremler alabilirsiniz. Mantar şekerden beslendiğinden bu sürede şekerli gıdalar yememenizi öneririz.
vajinal-kasintinin-sebepleri-ve-kasintiya-iyi-gelen-cozumler-5971397
Vulvit
Vulvada yaşanan kızarıklık ve kaşıntıdır. En büyük sebebi bölgenin çok sert keselenmesi, duş jelleri ve vajinal deodorantlardır.
Vulvite çözüm:
Genital organları yıkamak için sadece ılık su kullanın. İlla ki sabun kullanacaksınız vajinanın pH dengesini bozmayan sabunlar tercih edin.
vajinal-kasintinin-sebepleri-ve-kasintiya-iyi-gelen-cozumler-5971399
Cilt sorunları
Egzama gibi cilt sorunları genital bölgelerde kaşıntıya neden olabilir.
Cilt sorunlarına çözüm:
Mutlaka bir doktora başvurun. Dermatologlar bu konuda en doğru yolu gösterecektir. Bu arada bölgeye parfümsüz nemlendirici uygulayabilirsiniz.
vajinal-kasintinin-sebepleri-ve-kasintiya-iyi-gelen-cozumler-5971400
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Vajinada görülen kaşıntının sebebi cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir. Ancak bu hastalıklar kaşıntıdan yok ağrıya ve acıya neden olur. Birkaç günden fazla sürerse cinsel temastan kaçının ve doktora gidin.
vajinal-kasintinin-sebepleri-ve-kasintiya-iyi-gelen-cozumler-5971401

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir