Kapat

Tatlı ve Tuzlu Pişi Tarifi

Anasayfa
Börek ve Poğaçalar Tatlı ve Tuzlu Pişi Tarifi

Tatlı ve tuzlu pişi tarifi için aynı malzemeler ile iki lezzeti bir arada tadabilirsiniz. İlk önce pişi hamurumuzu hazırlamamız lazım. Pişi hamuru için gereken malzemeler;

  • 1 kilo öğütülmüş un
  • 1 adet hamur mayası toz veya kuru
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • Göz kararınca tuz
  • Hamurun aldığı kadar su ilavesi
  • Ayçiçek sıvı yağı

Malzemelerinizi hazırladıysanız artık pişi yapımına geçebiliriz. Hamuru için ilk önce mayayı su ile çözüyoruz ve un ve aldığı kadar su ile birbirine karışıncaya kadar karıştırıyoruz. Malzemeler birbiri ile harman olduğu zaman yarım saat kadar beklemeye almamız gerekiyor. Maya hamuru hem yumuşak hemde pofuduk olmasını sağlayacaktır.

Hamurumuz dinlendikten sonra diğer malzemeler ile harman yapılır ve bir beş dakika kadar dinlenmesi için tekrardan bekletilir. Hamurumuz dinlendikten sonra bir kaşık ile küçük toplar halinde kızgın yağın içine bırakılır. Kızarana kadar yağın içinde piştikten sonra altında yağını emecek bir peçete ile tabağa koyunuz. Tatlı yapmak için hazır olan pişiler için küçük bir tencerede şerbet hazırlayıp pişileri 10 dakika içinde bekletin ve servis için tabağa alın. Unutmayınız hamurun mayası ne kadar kıvam alırsa pişileriniz o kadar kabarık ve yumuşak olacaktır. Lezzetli pişiler ile misafirlerinize lezzetli anlar yaşatacaksınız. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir