Kapat

Saçlarınızın Hızlı Uzaması İçin 10 Sağlık Dolu Öneri

Anasayfa
Saç Modelleri Saçlarınızın Hızlı Uzaması İçin 10 Sağlık Dolu Öneri

Hem bütçeyi sarsmadan hem de kuaförün kapısında sürekli kırık aldırmadan saç uzatmanın da yolları var. Günlük rutininize katacağınız harika tavsiyelerle geldik.

1. Her gün saç yıkamak da ne? Hemen kendinizi durdurun.

Sizin için kişisel hijyenin olmazsa olmazı her gün saç yıkamak olabilir ama büyük bir hata yapıyorsunuz. Saçın içindeki kendi doğal yağını sürekli saçtan arındırarak beslenip uzamasını engelliyorsunuz. Her gün değil de gün aşırı veya 2 günde 1 yıkarsanız, uzun vaadede saçlarınız sağlığına kauşacaktır.

2. Saçlar yağlanmış olabilir ama bu onların güzel gözükmeyeceği anlamına gelmiyor.

Saçlarınız yıkamadığınız günler şekliyle bir türlü başa çıkamıyorsanız o günlere özel yeni modeller deneyin. Balık sırtı örgüler, at kuyrukları, sade topuzlar hayatınızı kurtaracak. Ay ben alışık değilim ama demeyin, mutlaka size yakışacak bir model bulacaksınız. Ayrıca etrafınıza kulak verin, topuz sana ne yakışıyor, diyenler haklı olabilir.

3. En doğru şampuan nemlendiren şampuan!

Saçınız için doğru şampuanı ararken koyacağınız ilk şart, nemlendirici bir şampuan olması. Çünkü nemlenmeyen saçın uzamasına imkan yok. Bu yüzden kutuları mutlaka inceleyin ve saç kreminden çok şampuanın kendinden nemlendiren olmasına dikkat edin.

4. Şampuanınızı iki kerede uygulayın.

Nasıl mı? Avucunuza aldığınız şampuanı gereğinden fazla kullanmaya gerek yok. Bir avuç dolusu şampuan yerine az miktarda şampuanla 2 yıkama yaparsanız daha iyi. Saçın doğal yağını tamamen öldürmeden, saçlarınızın uzamasına yardımcı olacaktır.

5. Düzenli saç maskesi şart!

Özellikle saçınız boya, perma gibi kimyasal işlemlerden geçtiyse ve geçiyorsa mutlaka düzenli saç maskesi uygulamalısınız. Haftada maksimum 2 kez uygulayacağınız saç maskesinin yine nemlendiren bir yapıda olması gerek. Eğer evde kendiniz yapacaksanız da mutlaka hindistan cevizi yağı da kullanmayı unutmayın.

6. Hassas ve doğal içerikli saç fırçasından şaşmayın.

Saçlarınız için kalın, sert, plastik fırçalar ve taraklar yerine daha yumuşak, hassas yapılı bambu fırçalar kullanabilirsiniz. Saçınızı çekerek kopartan ve uzamasına engel olan fırçalardan kaçının.

7. Saçlarınızı dipten değil uçtan başlayarak tarayın.

Tarağı lap diye saçların köklerine daldırmak, yapılan en büyük hatalardan. Öncelikle saç uçlarındaki karışıklığı hafifçe açmanız gerekiyor. Kökten çektiğinizde hem saçı koparıyorsunuz hem de kopmasa bile zayıflatıyorsunuz.

8. Mutlaka ama mutlaka yüksek sıcaklıktan kaçınmanız gerekiyor.

Mecbur kalmadıkça saçınıza yüksek ısıyla uygulanan şekillendirici aletlerden uzak durun. Eğer mecbursanız da en düşük sıcaklıkta uygulamaya çalışın. Çünkü yüksek sıcaklık, saçınızı yakıyor, ortadan kopartıyor ve uzamasını engelliyor.

9. Su, daha çok su!

Eğer vücudunuz susuz kalıyorsa saçlarınızın da uzamasını beklemeyin çünkü ona ihtiyacı olan en önemli şeyi vermiyorsunuz. Mutlaka günlük su tüketiminizi arttırmanız gerekiyor. Vücudunuzun da saçlarınız gibi neme ihtiyacı var, saçlarınızın da vücudunuza.

10. Büyük sır: Çam terebenti yağı.

Etraftan duyuyorsunuz, çam terebenti kullanmış, şampuanına katmış vesaire… Yalan da sayılmaz, dönem dönem çam terebenti kürü yapmak saçı uzatıyor. Şampuanınızın içine koyacağınız 3 yemek kaşığı yağ ile 1 ay boyunca saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ama mutlaka 1 ay da ara vermeniz gerekiyor.

“Saçlarınızın Hızlı Uzaması İçin 10 Sağlık Dolu Öneri” üzerine 1 yorum

  1. GülnaZ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir