Kapat

Regl Ağrıları için Çözümler

Anasayfa
Sağlık Regl Ağrıları için Çözümler

Bir çok kadın regl dönemini bu ağrılarla geçiriyor. Kadınların yaşadığı bu sancıları birincil ve ikincil olarak ikiye ayırmak mümkün. Çünkü kimi kadında  adet sancıları herhangi bir diğer sağlık koşuluna bağlı olmaksızın, her adet dönemi öncesinde ve sırasında yaşanıyor. Kimi kadında ise bu tip ağrılar adet görmeye başladıktan sonra ortaya çıkar ve yaşam boyu devam eder. İkincil adet sancıları ise, normalde hafif ve orta dereceli adet sancısı yaşayan kadınlarda bazı hastalıklar nedeniyle sancıların artmasıdır.

**Bu konuda sıcak su torbası icadı oldukça etkili. Yanabilirsiniz dikkat edin. Dışı kılıflı sıcak su torbalarını tercih edebilirsiniz.

**Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine koyun. Isıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleyecektir. Yine bu bölgeyi gün içinde sıcak tutmayı ihmal etmeyin.

**Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelir.

**Öğünlerinizi hafif tutun ve azar azar sık sık yiyin.

**Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle masaj yapın.

**Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın.

**Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş iyi gelecektir.

**Hafif bir yürüyüş sancıyı hafifletebilir. Düzenli egzersizin ve fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azalttığı bilinmektedir.

**Adet öncesi ve sırasında ağır fiziksel güç gerektiren işlerden kaçının. Vücudunuzu çok fazla yormayın ve ağır egzersizler yapmayın.

**Başta E vitamini olmak üzere tiamin, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları azaltarak sancıların hafiflemesine yardımcı olur. Adet döneminde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir