Kapat

Pazar kaçamaklarını telafi edin!

Anasayfa
Diyet – Fitness Zayıflama Pazar kaçamaklarını telafi edin!

Hafta sonu tatilin verdiği rahatlıkla biraz sağlıklı beslenme sınırını aşmış olabilirsiniz. Üzülüp ümitsizliğe kapılmayın, hafta sonu kaçamaklarını telafi edebilirsiniz. Verdiğimiz tüyoları aldığınız fazla kaloriler kalıcı olarak vücudunuza yerleşmeden  uygulamaya başlayın!

Protein ağırlıklı beslenin

Hafta sonu ya da başka bir gün yemek konusunda fazla kaçırdığınız düşünüyorsanız hemen dengeleme yoluna gidin. Aldığınız fazlalıkları dengelemenin en iyi yollarından biri de ertesi gün protein ağırlıklı beslenmenizdir. Protein içeriği yüksek besinler sizi uzun süre tok tuttuğu için için işinizi bir nebze kolaylaştıracaktır. Peki nelerde protein var ? Süt ve süt ürünleri, kırmızı veya beyaz et, yumurta, nohut, kuru fasulye, balık, kuruyemiş…

Bol su tüketin

Kaçamakların bol olduğu günlerin sonu hep pişmanlık olur. Siz de bu hisse kapılıp pes etmeyin. Unutmayın bu yolda sizi başarıya götürecek en önemli şey kararlılıktır. Emin olun hiç kimse sıfır kaçamakla bu süreci tamamlamıyor. Nefsi kontrol etmek gerçekten çok zor. Elbette zaman zaman zayıf düştüğünüz günler olacak. Ama dengelemeyi kendinize prensip edinin. Dengelemenin en iyi yollarından biri su tüketimini arttırmak.

Tabi ki hareketsiz olmaz

Sevdiğiniz ve size uygun olan hareket biçimini bulun ve uygulamaya koyulun. Zumba, yürüyüş, ip atlama, dans, yüzmek, pilates… Hangisi size en uygunsa belirleyin ve işe koyulun. Günde en az yarım saat hareket edin. Unutmayın en kötü hareket bile hareketsizlikten iyidir.

Birkaç küçük önemli nokta

Biliyorsunuz daha kilo vermek için hızlı bir metabolizma şart. Metabolizma hızınız yavaşsa önce onu hızlandırmanız gerekiyor. İşte metabolizma hızlandırmak için bir kaç öneri;

  • Sabah uykudan uyanınca önce 1 bardak suyunuzu için. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabah uyanınca su içen insanlar içmeyenlerden daha iyi sonuçlar alıyor. Ayrıca aç karnına içilen su kan dolaşımını hızlandırdığı için cildinizi de güzelleştirecek.
  • Faydalı yağları kullanmaktan çekinmeyin. Avakado, hindistan cevizi yağı, zeytinyağ gibi yağlar metabolizmanızı hızlandırarak daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Tabi ki ölçüsüne dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bir günde yarım avakado tüketmek sizin için yeterli olacaktır.  Hindistan cevizi yağını ise günlük olarak 2 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.
  • Gün içerisinde 3 saatten fazla aç kalmayın. Ana öğünden yaklaşık 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlıyor. Dolayısıyla bu süreyi geçirdiğinizde sizi büyük bir açlık krizi kapıda bekliyor olacaktır. Bu açlık krizinin önüne geçmek için ana öğünden sonra bir ara öğün yapmalısınız.
  • Yeşil çay ya da kahve tüketin.  Yeşil çay içerisindeki kafein ve kateşinlerle metabolizmayı hızlandırıyor. Kafein ve kateşinler aslında bir antioksidan kaynağı. Günde 2-3 bardak yeşil çay metabolizmanızı hızlandırmaya yetecektir.

Bu önerdiklerimizi uyguladığınızda en geç 3 gün içinde dengelemiş olacaksınız ve eski hafifliğinize döndüğünüzü hissedeceksiniz.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenilenler

DAHA FAZLA GÖSTER