Kapat

Kadınlarda Sık Görülen Kanser Belirtileri

Anasayfa
Sağlık Kadınlarda Sık Görülen Kanser Belirtileri

Yaygınlıkla göz ardı edilen belirtiler:

1- Göğüs ağrısı ya da kronik öksürük: Bronşit ve öksürük, akciğer tümörleri ya da lösemi gibi kanser türlerinin belirtisi olabilir. Akciğer kanseri bazı insanlar, kollarına ve omuzlarına doğru yayılan bir göğüs ağrısı tarif ederler.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_1268_b

2- Nefes darlığı ya da hırıltı: Nefes almada güçlük çekme, akciğer kanserinin ilk belirtilerindendir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_13951_b

3- Yutkunma zorluğu: Genelde akciğer kanserinin ilk belirtilerindendir ve gırtlak ya da yemek borusu kanseri ile de ilişkili olabilir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_1268_b

4- Enfeksiyonlar ya da sıklıkla görülen ateş: Bu semptomlar, löseminin işaretleri olabilir. bu hastalık, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini çökertir.

 kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_76563_b

 5- Durmayan kanama ya da kolay morarma: Bu durum, kırmızı kan hücrelerinde bir anormallik olduğunun göstergesidir ve lösemi belirtisi olabilir.

1200978_620x410
6- Koltuk altlarında, boyunda ya da kasıkta lenf bezi ya da şiş lenf düğümleri: Lenf sistemindeki değişiklikler, kanser belirtisi olabilir. kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_76746_b
7- Karında ağırlık artışı ya da şişkinlik: Yumurtalık kanseri olan çoğu kadının karnında uzun süreli şişkinlik görülür.
17345

 

8- Zayıflık: Bu durum, birçok kanserin işareti olabilir. Nedensiz yere yoruluyorsanız eğer, doktorunuzla konuşun.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_99971_b

9- Karında ya da pelvis etrafında ağrı: Karın bölgesindeki ya da pelvisteki kramp ve ağrılar, yumurtalık kanserinin göstergesi olabilir. Karın bölgesindeki ağrı, lösemi hastalarında da görülür.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_73737_b

10- Yemek yiyememe, tok hissetme: Bu sorunlar, yumurtalık kanserinin işaretidir. Yumurtalık kanseri olan kadınlar, uzun süredir besin tüketmediklerinde bile yiyemezler, iştahları yoktur.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_51445_b

11- Ani kilo kaybı: Kilo verme, kolon kanseri gibi sindirim kanserlerinin erken belirtisi olabilir. Vücudun atıklardan kurtulma becerisini etkilediğinden, karaciğer kanserinin semptomu da olabilir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_34737_b

12- Dışkıda kan ve rektal kanama: Bu şikâyetler, kalın bağırsak kanserinin belirtisidir. Tuvalette kan gördüyseniz eğer, kesinlikle doktora gitmelisiniz.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_40739_b

13- Şiş, ağrılı ve kırmızı göğüsler: Göğüslerinizde bilinmeyen değişimler varsa, hemen doktorunuzu arayın; çünkü bunlar, meme kanseri belirtisidir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_54849_b

14- Karın ağrısı ya da mide bozulması: Midenin sıklıkla bozulması ya da mide krampları, kalın bağırsak kanserinin işaretlerindendir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_17487_b

15- Regl dönemleri arasında kanama ya da çok ağrılı, ağır regl dönemleri: Birçok insan, bu şikâyetleri rahim ya da endometriyal kanser belirtisi olarak rapor eder. Regl dönemleriniz normalden daha ağır geçiyorsa, transvajinal ultrason isteyin.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_14388_b

16- Meme ucunda değişimler: İçe dönen, düzleşen ya da yanlara dönen meme uçları, meme kanseri belirtisi olabilir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_6820_b

17- Ciltte kolayca kanayan, kabuk bağlayan ve iyileşmek bilmeyen bir yumru: Bunların hepsi, cilt kanserini işaret ediyor olabilir. Vücudunuzda tuhaf görünümlü noktalar ya da yumrular olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_7471_b

18- Yüzde şişkinlik: Yüzde kızarıklık, şişkinlik ya da kabarıklık, akciğer kanseri hastalarında yaygındır. Kanın, yüzden ve kafadan aşağı akması engellenir.

kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_71459_b

19- Vücudun alt sağ tarafında ya da arkasında ağrı: Karaciğer kanseri olan kişilerin çoğu, bu şikâyetlerden muzdariptir. Göğüs kanserinin belirtisi de olabilirler.
kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_92136_b
20- Tırnaklarda değişimler: Tırnaklarınızdaki tuhaf değişimler, birkaç kanser türünün belirtisi olabilir. Tırnak altında siyah ya da kahverengi bir çizgi ya da nokta, cilt kanserinin işaretidir. Tırnaklarınız beyaz ya da solgunsa, karaciğer kanseri söz konusu olabilir.
kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_32291_b
kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_12774_b
kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_87526_b
kadinlarin-gormezden-geldigi-kanser-belirtileri_x_97571_b

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir