Kapat

İlk Gece Korkusu Neden Yaşanır ?

Anasayfa
Aşk ve ilişkiler İlk Gece Korkusu Neden Yaşanır ?

Eşinizle, sevdiğinizle birlikte olmak istiyorsunuzdur ama ilk ilişkiye girmekle ilgili korku ve endişeleriniz size keyif verecek anlardan uzaklaştırıp kendinizi yetersiz, başarısız hissettiren bir sürece götürebilir. Oysa ki siz çok istemenize rağmen tamamen iradeniz dışında, elinizde olmadan gelişen bir durumdur ve bundan birlikte olduğunuz ve sevdiğiniz kişi de oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. İlk ilişkiye girmekle ilgili farklı endişe ve korkularınız olabilir. Tıpkı aşağıdaki hastalarımız gibi…

Sümeyye hanım – Bankacı / İstanbul – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
6 Aylık evliyim.Eşimle beraber olma noktasına geldiğimizde kendimi inanılmaz derecede kasıyorum. Buda birlikteliği imkansız hale getiriyor. Oanda eşimin penisinin büyüklüğü ve benim vajinamın küçüklüğü düşüncesi,kasılmalarımdaki birinci evre.Bu birinci evre dolayısıyla acı çekeceğim düşünceside ikinci evreyi oluşturuyor.Böylece eşim bana yaklaştığı anda onu itmeye,kendimi de geri çekmeye başlıyorum.Acıyacak önyargısı ile yaklaştığımdan olmalı ki,gerçekten acı çekiyorum.Birlikteliğin devam etmesine izin veremiyorum.Buda beni kahrediyor.Hayatımın en güzel günlerinin berbat olmasını istemediğim için buradayım.llah izin verirse vajinismusu halledeceğimi düşünüyorum.

Vajinismus Tedavisi Kocaeli – Tuğçe Hanımın ağrılı cinsel ilişki konusunda yorumları
Ben Tuğçe 28 yaşında 2,5 yıllık evliyim.Bu problemden dolayı okadar kötü bir psikolojiye girdimki,dün gece bize boşanmak için eşimle görüştüm.Ama bu sadece bu seferlik değil,benim bütün hayatımı etkilediğinden çözümlenmesini istiyordum.Hayatıma tek devam etmek zorunda kalsam bile bunu yenmem gerekiyordu.Eşimle beraber olacağım sırada sanki vajinamda hiçbir giriş yok,oraya herhangi bir şeyin girişi imkansız,girerse parçalanacakmış gibi,hissediyorum,kasıldığımı anlayıp kendimi gevşetmeye çalıştığımda eşimi iterken kendimi buluyorum,sonrasında ağlama krizleri,sinir bozuklukları derken yine kendime küsmüş asla böyle bir şey yapamayacağımı düşünen bir benle ortada kalıyorum.

Vajinismus Tedavisi Kocaeli – Seda Öğretmenin Yorumları
Ben Seda evliliğimin üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti. Evlenmeden önce ilk gece ile ilgili endişelerim olmakla beraber böyle bir problem ile karşılaşacağım aklımın ucundan bile geçmedi. Bu problemle karşılaşana kadar Vajinusmus adında bir hastalığın varlığından haberdar değildim bile. Kendimi geliştirmiş,hayatını dolu dolu yaşayan,okuyan,gezen,eline mesleğini almış,öğretmen olmuş bir kızdım. Herkesin gerçekleştirdiği,insanın fıtratında olan,Rabbimin insanın doğasına verdiği bu fiziki bir olayı bu kadar zorlaştıran,kabusa dönüştüren neydi? Evet kabustu adı. Evimde eşimle tek kalmak istemiyordum.Ama birgün olacaktı. Bugün olur,yarın olur dedim bekledim. Herşey gittikçe daha da zorlaşıyordu. Sonunda problemi kabullenip tedavi olmaya karar verdim.Bir hekim ile görüşüp tedaviye başladım.Fakat hiçbir ilerleme kat edemedim.Bu problemle karşılaşıp,sonrasında iyileşen bir sürü insanın haberini duyuyordum. Peki ben neden iyileşemiyordum? İyileşeceğime olan inancım kalmayınca,böylede yaşanıyor hissiyle tedaviyi bıraktım.Evliliğimin 2.senesinide bu şekilde geçirdim. Zaman zaman internet sitesinden Saygın Beyin iyileştirdiği hastaların ses kayıtlarını mektuplarını okuyup gözyaşı döküyordum.Bir gün karar verip randevu aldım.Burada güleryüzlü Mine Hanım ile Saygın Bey’in samimiyetiyle tanıştım. Birazdan ilk seansımı gerçekleştireceğim ve inanıyorum ki iyileşeceğim.!

Eda hanım – Mimar / İstanbul – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
Evlenmeden önce var olan canım acıyacak kitlenme olacak korkusu
Aşamayacağım duruma geldiğimde vajinismusla baş etmeye karar verdim.Kendimce denediğim hiçbir şey beni bu korkudan alıkoyamadı.Aslında çok doğal bir şey olduğunun ve nerdeyse herkesin hiçbir şey yok hiç can yakmıyor söylemesine rağmen sanki öldürecek bir acıyla karşılaşma ihtimalı psikolojimi ileri derecede etkiledi.Çözmek için buradayım.

Hande hanım – Öğretmen / İstanbul – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
Aslında gayet doğal olduğunu kendime defalarca söylesem, tamam artık yapabilirim dediğim noktada bile sürekli karşılaştığım duygular; canımın çok yanacağı,parçalanma hissi,çok kan geleceği,bunun beraberinde aşırı panik heyecan, kalp çarpıntısı, tüm vücudumda kasılma ağlama krizi, büyük üzüntü, hiç başaramayacağımı düşünme v.s.

Melek hanım – Kuaför / İzmir – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
Nasıl başlasam bilemiyorum, vajinismusu dolaylı olarak okuyor ve biliyordum aslında başıma geleceğini de biraz da olsa hissediyordum.Çünkü küçükken cinsel ilişkinin kadın vajinasına büyük bir şey girerek(penis) olduğunu öğrendiğimde şok olmuştum. İlişkiye girmenin mümkün olmayacağını düşündüm. Halada biraz öyle hissediyorum.Eşimle sevgiliyken çok güzel bir cinsel hayatımız vardı(ilişkiye girmeden) fakat evlenip artık bu aşamaya geleceğimizi düşünmek ve farkına varmak beni ve cinselliğimizi etkiledi.İlişkimiz zedelenmedi,büyük problemler yaşamadık fakat evlilikten beklenen bir cinsel yaşamımızın olmadığını bilmek üzücü.Çok fazla deneme yapmadık çünkü ben o aşamaya bile yaklaşmak istemedim hep sonra sonra..Bir şeyin içime gireceği hissi beni rahatsız ediyor ve orda öyle bir boşluk yokmuş gibi hissediyorum,olsa bile çok dar bir yerden sonra o darlıkta acı verecekmiş gibi geliyor.İçimi doldurma hissini,düşüncesini rahatsız edici buluyorum. Bir ara denediğimizde ittirdiğim halde sanki vajina yokmuş hissimi doğrularcasına giremedi bu beni korkuttu.Ayrıca denerken asla aşağıya yatıp bacaklarımı açamıyoruz,titremeye başlıyorum.Eğer ben yukardaysam(kontrol bendeyse)deneme çalışması yapabiliyorum.İnşallah buraya gelenler gibi bende bu durumu aşarım.

Hilal hanım – Ev hanımı / Bursa – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
İlişki esnasında hissettiklerimi tarif etmek benim için zor. Çünkü bunları sesli olarak bile kendime söyleyemem sanki. Şuan bile gerildim. Şuan doğal olmayan bir şeymiş gibi hissediyorum. İçime girecek olan şey canımı yakmasının yanında tırnağımla etim arasına bıçak girmesiyle aynı hissi yaşatacak gibi.Hep gibi diyorum.Çünkü hiç o kadar yaklaşmadık o ana. Herkesin yaşadığı, her gün yaşadığı ve çok zevkli olan bir şeyin benim için bu kadar zor ve olağan dışı olması cidden tarifi zor. Ama buradayım ve her şeyin düzeleceğine inanıyorum. Çünkü bunu çok istiyorum.

Özge hanım – Hemşire / Sakarya – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
İlişki yaşamadan önce vajinismus hastalığını en yakın akrabalarımdan duymuştum.Fakat bende vajinismusu yaşıyacağımı tahmin bile etmemiştim.İlk gecemizde kasılma oldu fakat ben stresten dolayı olmadı diye düşünmüştüm.Fakat daha sonradan ilişki denemelerimiz oldu ama yine olmadı.Kasılmalar dahada çok arttı ve zorla yapmaya çalıştık fakat yüksek ağrılar ve 2,3 gün az miktarda leke şeklinde kanamalar oldu.Çünkü ilişkiye girmektense ölmeyi tercih ediyordum okadar zor ve korkuluydu benim için.Doktora gittim genital muayene olmak istedim belki yara vardır o yüzden olmuyor ,yüksek derecede ağrı oluyor diye fakat doktor hanım alttan muayene edemedi dokunduğu anda sıçramalar oluyordu.Bu yüzden muayene başarısızlıkla sonuçlandı.Evlendikten sonra internetten ilişki sırasında neden ağrı oluyor derken vajinismus olduğumu öğrendim.Sevindim çünkü tedavisi olduğunu öğrenmiş oldum.Eşim başkalarının sözü dinleyerek beni psikoloğa götürdü, tedavide bana parmak egzersizi verdi,fakat yine başarısız oldum.Bunu çözüp bende diğer insanlar gibi sağlıklı ilişki yaşamak istiyorum.

Şebnem hanım – Mühendis / Tekirdağ – İlk Gece Korkularıyla ilgili yorumları
Vajinismus tanışalı 22 ay oldu.İlk aşamalarda eşimle birlikte olma fikri bile benim gerilememe neden oluyordu.Çıplaklık rahatsız ediyordu,bacaklarımı sımsıkı kapatıp eşimi itiyordum.Sonra,birkaç ay geçtikten sonra en azından çıplaklığa alışabildim.Cinsel anlamda birleşmeyi nerdeyse 6-8 ay sonra denedik,fakat maalesef daha denemenin başındayken bile kasıldım,bacaklarımın iç kısımlarının bile kasıldığını hissediyordum.Bu aşamayı geçmek biraz zaman aldı.Yavaş alıştığım ama yol aldığımı düşündüğüm için bu sorunu erteledim.Fakat hazır hissettiğimi zannettiğimde bile yaşadığım korku,gerginlik çok yüksek aşamadaydı.Çok acıyacağını ister istemez aklımdan çıkaramıyorum.Cinsel birleşme aşamasında çok büyük bir baskı,acı hissediyorum.Bunun bir sorun olduğunu kabullendikten sonra da güvenilir,iyi bir uzman arayışına girdim.Çünkü bu benim için çok hassas bir konuydu ve herhangi bir doktor olamazdı.Dr.Saygın Beyi internette bulduktan ve bu sorunu yaşayanların paylaştıklarını okuduktan sonra hiçbir zaman kaybetmeden randevu aldım.Şuanda ilk seansıma da girmek üzereyim.Umarım her şey iyi olacak.

İlk gece korkularınız, evliliğinizi en başından olumsuz etkiler. O yüzden de ilk gece korkularınızı kendi başınıza yenemiyorsanız, vajinismusun en başta sizi, eşinizi ve beraberliğinizi daha fazla yıpratmadan uygun vajinismus tedavi merkezlerinden destek alarak çok kısa sürelerde beraberliğinizi vajinismustan kurtarıp, daha güzel ve keyifli bir ilişki yaşarsınız.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Kayra Bera Kadın Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir