Kapat

Fırında Sütlaç Tarifi

Anasayfa
Tatlı Tarifleri Fırında Sütlaç Tarifi

Lezzetli ve kıvamında fırında sütlaç yapımı için sizlere en uygun tarifi paylaşacağız. Bu tarifte sütlaç ın üstünün kızarması için isteğe bağlı olarak yumurta sürebilir yada sürmeye bilirsiniz. Tercih size kalmış. Özellikle tarife uymanızı rica ediyoruz. Lezzetli bir fırında sütlaç tarifi için gerekenler:

Sütlaç için öncelikle;

3 yemek kaşığı buğday nişastası

1 su bardağı toz şeker

2 su bardağı su

1 litre ılık süt

Yarım su bardağı pirinç

1 paket vanilya

Malzemelerimiz ile yapacağımız sütlaç 6 porsiyon için ayarlanmıştır. Pirinci ilk olarak haşlamanız gereklidir. Pirinçler hafif sulu şekilde kalacak kadar haşladıktan sonra Sırası önemli olmamakla birlikte bir kaba hepsini koyduktan sonra malzemeleri ezmeden karıştırıyoruz. Malzemeler 15 dakika içinde kendine gelir.

Sıra sütlacı fırına koymak için kaplara doldurunuz. Sütlaç kaplarının fırına karşı dayanıklı olmasına dikkat ediniz. Fırının sıcaklığı 200 derece olmalıdır. Sütlaçlar fırının en üst rafında pişmesi gerekmektedir. Kızarması için üstünün en önemli ayrıntıdır. Sütlaçların üzeri kızardıktan sonra fırını kapatabilirsiniz. Sütlaç kaplarını dikkatli bir şekilde çıkarıp soğuması için dinlenmeye alıyoruz. Servis için yarım saat kadar soğumasını bekleyiniz. Servis sırasında isteğe bağlı olarak fındık veya ceviz rendesi ile üzerini süsleyebilirsiniz. Farklı bir tat elde etmek isterseniz tarçınla da servis edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir