Kapat

En Sağlıklı Hastalık Ortoreksiya Nervoza

Anasayfa
Sağlık En Sağlıklı Hastalık Ortoreksiya Nervoza

Günümüzde ”Süper yiyecekler, organik beslenme, vejataryen, vegan beslenme…” birçok beslenme trendi var. Bu konuda kafalar malesef ki bir hayli karışık… Hatta bazılarımız ”aşırı” sağlıklı besleniyor aksine bu bir problem oluşturuyor. Literatürde bunun ismi Ortoreksiya yani sağlıklı beslenme takıntısı…

Ortoreksiya Nedir?

Ortoreksiya Nervoza bir yeme bozukluğu, kişinin yaşantısına müdahale eden doğal besin tüketme takıntısıdır. Bu bireylerdeki takıntı yemeğin miktarından ziyade kalitesiyle ilişkilidir. Takıntının boyutu, bireyde diyetin hayatın temeli haline gelmesi boyutuna ulaşır ve kişi en ufak kaçamaklarda bile kendisinden nefret edebilir.
Ortoreksiya Nervoza, ilk kez Steven Bratman tarafından 1997 yılında tanımlanmıştır. ”Orto” kelime olarak ”doğru”, ”reksiya” ise ”iştah” anlamındadır.
Ortoreksiya Nervoza’da kişiler, yediklerini abartılı bir şekilde kontrol etmektedir. Özellikle besin alışverişinde ürün ambalajlarını çok uzun süreler incelemekte, incelediği besinin içerisinde kanserojen madde, hormon, gıda boyası, katkı maddesi olup olmadığına çok fazla dikkat etmektedir. Pek çok yiyeceği çiğ olarak tüketmeyi tercih etmektedirler. Yalnız ve toplumdan izole yaşama isteği, başkalarının beslenme alışkanlıklarını sürekli eleştirme, depresyon, stres ve mükemmelliyetçilik te bu bireylerde sıklıkla gözlenmektedir.
Belirtmem gerekir ki; Birkaç hafta için sağlıklı yiyeceklere verilen dikkat takıntı seviyesinde olmadığı sürece bozukluk olarak tanımlanamaz, daha uzun süreli takıntı hali, Ortoreksiya Nervoza’yı düşündürür.
Bu bireylerin amacı kilo kaybetmek değil diyetlerinde saflığın sağlanmasıdır. Abartılı bir şekilde sağlıklı ve dengeli olmayı amaçlamaktadırlar. Bu durum kişilik ve davranış boyutlarını da içeren bir bozukluk olarak değerlendirilir ve psikolojik yanı derindir.Sağlıklı beslenme nasıl olur da bir hastalık haline gelir? İnanması zor ama bilim, insanları uyarıyor; sağlıklı beslenme konusundaki takıntı, sağlığınızı bozabilir. Uzmanlar ‘ortoreksiya nervosa’ olarak bilinen bu beslenme durumunda belirgin bir artış olduğuna dikkat çekiyor. Hastalıktan muzdarip olanlar genelde 30 yaş üstü, iyi eğitimli, üst sınıfa mensup kişiler. Anoreksiya hastaları yediklerinin miktarını kısıtlarken, ortoreksiya hastaları kaliteye odaklanıyor.

Ne Yerler, Ne İçerler ?

Bu kişiler sadece doğadan geldiği gibi saf besinlerle beslenmeyi hedefleyip, onun haricindekilerden kaçınırlar. Bu gıdalardan ne kadar yiyecekleri, bunların nereden ve ne koşullarda geldiği ile aşırı ilgilidirler. Hayatları neredeyse tükettikleri besinlerin sağlık kalitesi üzerine kurulmuştur.

Sosyal Yaşamı Nasıl Etkiler?

Kişi bu durum nedeniyle hayatını olduğu gibi, dolu dolu ve rahat bir şekilde yaşayamamaktadır. Bireyler aşırı kaygılı bir duruma gelmekte, etraflarındaki kişilerin de beslenmesine bu şekilde yön vermeye çalışmaktadırlar. Rahatsızlığı olan kişiler normalden farklı olarak sosyal, mesleki işlevselliklerinde bozulmalar gösterirler. Günlük hayatları besinlerin niteliğini düşünmekle geçmektedir. Bunun altında yaşamdaki olaylar ile baş edemeyip, günlük streslerden kaçınma çabaları yatabilmektedir.

Sağlıklı Beslenme Takıntısı Olan Bireylerin Tedavisi

Kilo kaybı varsa kilo almayı amaçlayan bir beslenme programı uygulanmalıdır.
Varsa kalp fonksiyonunda bozukluklar, düşük tansiyon gibi problemler doktor yardımıyla çözülmelidir.
Diyetisyen, psikolog ve psikiyatriden oluşan bir sağlık ekibinden yardım alınmalıdır.
Egzersiz, aile ve arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmesi önerilebilir.
Özetle; sağlıklı tercihlerle beslenin ancak bunu takıntı ve hayatınızın merkezi haline getirmeyin.

Sağlıklı günler dilerim.
Sevde Kahraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir