Kapat

Deniz canlısı sokmasına karşı yapılacaklar

Anasayfa
Pratik Bilgiler Deniz canlısı sokmasına karşı yapılacaklar

Arı, akrep, yılan ve deniz canlısı sokmasına karşı yapılacakları biliyor musunuz ?

Yaz aylarında yeşillikler içerisinde yapılan piknikler, denizde geçirilen keyifli zamanlar, geziler çoğu kişi için kabusa dönebilir. Sıklıkla karşılaşılan böcek, arı veya akrep sokmaları sonucunda kişiden kişiye farklılık gösteren reaksiyonlar görülebilir. Kimi zaman yaşamı tehdit eden sorunlara karşı alınacak ilk önlemler çok önemlidir.

İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Engin Türkmen de bu konuda önemli bilgiler paylaştı.

Yaz aylarında tatilcilerin rahatsız oldukları en önemli sorunlardan biri de böcek ısırıkları ve böcek sokmalarıdır.

İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Engin Türkmen, böcek ısırıkları ve sokmalarının birbirinden farklı olduğunu belirterek, alınacak önlemler ve yapılması gereken müdahaleler ile ilgili şunları söyledi;

Böcek ısırıkları; zehirsiz böceklerin tükürükleri ve kan emmek için salgıladıkları pıhtı önleyici maddelere karşı oluşan kaşıntı, kızarıklık, kabarma gibi alerjik reaksiyon ve bölgesel tahriş oluşmasıdır. Böcek sokmaları ise; zehirli böceklerin iğneleri aracılığı ile zehirlerini deriye enjekte etmeleridir. Oluşan kızarık ve kabarık alan, genellikle çok ağrılıdır.

ALERJİK BÜNYEYE SAHİP OLANLAR DİKKAT

Kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve şişlik böcek ısırmaları belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra yüzde, dudaklarda ve boğaz etrafında şişme, nefes almada güçlük, şiddetli kaşıntı, uyuşukluk ve kramp, görülebilir. Bu belirtiler antihistaminik krem veya ilaçlarla çoğu zaman tedavi edilebilir. Bazen hastada şiddetli baş dönmesi, baygınlık ve bilinç kaybı gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Buna anaflaktik şok (vücutta alerjen maddelere karşı oluşabilen ciddi bir alerjik reaksiyon) denir.

Acil olarak müdahale edilmediği takdirde bu tablo ölümcül olabilir. Tedavide kortizonlu ilaçlar ve adrenalin verilir. Ciddi alerjik bünyesi olanların yaz aylarında böceklerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmaları, hekimlerine danışarak koruyucu ilaçları yanında bulundurmaları ve böyle bir tablo ile karşılaştığında da derhal bu ilaçları uygulamalıdırlar.

Parfümler böcekleri cezbediyor, sokmalarına sebep oluyor

Yaz aylarında dış ortamda, böcekler tarafından ısırılmanın önüne geçebilmek için;
• Böceklerin ilgisini çektiğinden, parlak renkli kıyafetler giymekten ve parfüm ya da deodorant gibi güçlü kokular kullanmaktan kaçının.
• Böcek ısırıklarına maruz kalabilecek bölgeleri azaltmak için uzun kollu giysiler, pantolon, ayakkabı ve şapka giyin.
• Cildinize böcek savar spreyler sıkın.
• Oturduğunuz yerde böcek savar ürünler ve mumlar kullanın.
• Açıkta şekerli yiyecek ve içecek bırakmayın.
• Durgun ve hareketsiz su kaynaklarının olduğu alanlarda dikkatli olun.
• Uzun çim ve çalılıklara sürtünmekten kaçının.
• Kene ısırmalarına karşı sert çim ve çalılıkların üzerinde yürürken pantolon paçalarını çoraplarınıza sokun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir