Kapat

Çocukların Gelişim Odakları

Anasayfa
Çocuk Bakımı ve Bebek Çocukların Gelişim Odakları

Çocuklar büyüdükçe gelişir. Öğrendiği kişilerden yararlanır hendi sentezini yaratarak hayata adım atar. Her insan geldiği yaşa kadar öğrenmeye devam eder. Yaşlar ilerledikçe düşünceler değişebilir veya farklılıklar gösterebilmektedir. İlk olarak bebeklik dönemimden başlayarak bir bireyin nasıl gelişim sürdüğünü göreceğiz. İlk doğduğu andan bebek gelişim sürecine başlar bu ilk emdiği sütü ve ilk attığı adım ile şekillenmektedir.

Çocuklarınızın yaptıkları gördüğü yada sizin gösterdiğiniz davranışlar doğrultusunda hareket etmesidir. Bu olay çocuk tarafından yanlış anlaşılabilir veya uygulanmaya bilir. Eğer çocuğunuzun tavırları veya hareketleri çevreye veya kendine zarar veriyor ise bu davranışını düzeltmeniz gerekmektedir. Eğer çocuk çevreye veya kendisine zarar vermiyor ise kendisine özgün bir hali değiştirmek fayda değil zarardır. Bu küçük bir çizgidir. Aile bireylerinin dikkatli bir şekilde gözlemesi önemli bir noktadır.

Çocuklar hata yapmalılardır. Yaşları onları ele vermemelidir. Bir kaynar suya elini soktuğunda yandığını bilmeli ve kendi isteği doğrultusunda kaynar sudan uzak durmasını belirlemelisiniz. Çocuklar hızlı gelişir hızlı gelişmeye ayak uydurabilmeniz de aile ve sosyal yaşam açısından hem çocuğun hemde aile fertleri için önemli bir basamak olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir