Kapat

Bu sözleri çocuklarınıza asla söylemeyin !

Anasayfa
Çocuk Bakımı ve Bebek Bu sözleri çocuklarınıza asla söylemeyin !

Bazı sözler çocukların hafızalarında yer ederek onların gelecek hayatlarını etkileyebiliyor. Kulağa masum gelse bile bu sözleri çocuklarınıza asla söylemeyin.

“Beni utandırma”

Böyle katı bir sözle çocuğunuza uslu durmasını tembihleyemezsiniz. Ancak çocuğunuzu duygusal olarak yaralayabilirsiniz. Çocuğunuz bu sözü duyduğunda sürekli başkalarının gözünde onaylanma ihtiyacı duyacak ve bu durum ileride romantik ilişklerinde ciddi problemler yaratabilir.

“Ben senin yaşındayken…”

Çocuğunuzu kendinizle bir yarışa soktuğunuzda onu, kendi değerini sorgulamaya itiyorsunuz. Bu durum, etkilerini çocukken çok fazla göstermese de ilerleyen yaşlarda hedeflerini gerçekleştirirken kendinden çok başkalarının mutluluğunu önemsemesine sebep olabilir.

“Başkalarının çocukları…”

Çocuğunuzu kendinizle kıyaslamamanız gerektiği gibi akranlarıyla da kıyaslamamalısınız. Bu davranışınız, arkadaşlarıyla sağlıklı ilişkiler kuramamasına neden olabilir. Karşısındakini arkadaştan ziyade rakip olarak görebilir. Daha kötüsü, arkadaşlarıyla aynı seviyeyi yakalayamadığında kendini eksik hissedebilir.

“Yemeğini yemezsen büyüyemezsin”

Yeme bozukluklarının temeli genellikle çocuklukta atılır. Çocuğunuza sağlıklı yiyecekleri yedirmenin yolu manipulasyon değil ona o yiyeceklerin faydalarını anlatmaktır.

“Annen/Baban gibisin”

Masum gibi gözüken bu cümle çocuğun anne ya da babasıyla paylaşımlarını ve ona yaklaşımını etkileyebilir. Veya sizi diğer ebeveyniyle olan ilişkinin düşmanı olarak görebilir. Öfkeyle bu sözü söylediğinizde farkında olmadan eşinizle olan probleminize çocuğunuzu da dahil ediyorsunuz.

“Tek bir kelime bile duymak istemiyorum”

Çocuklar bazen fazla yüksek sesle ve gereksiz konuşabilir. Ancak çocuğunuz kendini ifade ederken ya da sorular sorarken onu engelleyerek sınırlar koymamalısınız. Bu, çocuğunuzun kendini ifade ederken çekinmesine neden olduğu gibi kendini istenmeyen bir birey olarak görmesine de yol açabilir.

“Bunu yaparsan seni severim”

Ebeveynler çocuklarını koşulsuz şartsız sonsuza dek sevmeli. Böylesine masum görünen bir cümle aslında çocuğunuzun aranızdaki bağı sorgulamasına ve genel olarak ilişkilerinde her şeyi koşula bağlı yapmasına neden olabilir.

kaynak : Duygu Bay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir