Kapat

Aile İçinde Görev Paylaşımı

Anasayfa
Aşk ve ilişkiler Aile İçinde Görev Paylaşımı

Ailede görev paylaşımı çok önemlidir. Aile bireylerinin sorumluluk hissini kendi içinde barındırması zihinsel olarak gelişmeyi etkilemektedir. Her aile çocuklarına yaşının taşıyacağı görevler vererek çocuklarının büyürken öğrenmesinde ekstradan katkı sağlar. Bu durumda anneye ve babaya verilen görevlerde çocukta herkesin belirli bir görevi olduğunu hissettirmeli ve kendi görevlerine sahip çıkması gerektiğini anlatmaktadır.

Eğer anneye babadan fazla görev düşer ise çocuk psikolojisin de babam görevlerini az yapıyor o zaman benimde görevlerimi az yapmam gerekir. Bu tür çelişkiler ile çocuğunuzun kafasında sorular kalmamalıdır. Çocuğunuz görev verilirken ona detaylı bir şekilde belirtilmelidir. Eğer verilen görev yapılmazsa bunun sonuçlarının olacağı iyi veya kötü bitebileceğini farkına varmalıdır.

Eğer ailede görev dağılımında sıkıntı olursa birçok sorunu da beraberinde getirir. Örnek verecek olursak çocuğunuzun görevlerini reddedip serbest bırakılmak istenmesi. Buda çocuğun gelişme döneminde sorumsuzluklarının artmasına sebep olur. Bu nedenle ailede görev işleyişi olmalıdır. Küçükken aksatılan eğitimler büyüdükçe sorun olarak geri döner. Bu sorunların çözülmesi zamana bağlı olarak sıkıntılara yol açar. Sonuç olarak evladınıza kendiniz ve eşinizi örnek göstererek görev dağılımının önemini vurgulamanız dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir